Vakum Makinesi Tamiri

Vakum Makinesi Tamiri

Izgaralar
Izgaralar yemekleri pişirmek için kullanılan bir mutfak ekipmanıdır. Izgaralar daha çok et, tavuk, balık gibi yiyecekleri pişirmek için kullanılır. Odun kömürü, gaz veya elektrik ile çalışan ızgaralar vardır. Izgaraların çeşitleri oldukça fazladır. Büfeler, kafeler, yemekhaneler, restoranlar, fast food zincirleri yiyeceklerini pişirmek için ızgaraları kullanılır.
Izgaraların boyutları da farklıdır. Standart bir ızgara boyutu yoktur. Kafeler, yemekhaneler, büfeler, restoranlar ve fastfood zincirleri büyük ebatlardaki ızgaraları tercih ederler. Büyük ızgaraları tercih etmelerinin nedeni kısa sürede çok sayıda yiyeceği aynı anda pişirmesidir. Böylece ızgaralar sayesinde zamandan kazanmış olurlar. Izgaralar sadece büyük ölçekli gıda işletmeleri tarafından kullanılmazlar. Evlerde de ızgaralara rastlanır. Evlerde kullanılan ızgaralar genellikle elektrikli ızgaralardır.
Izgara çeşitleri
Izgaralar çeşitli şekillerde üretilmişlerdir. Bazı ızgaralar mangal üzerine konulur ve mangal kömürünün ısısı sayesinde üzerindeki etler pişirilir. Bazı ızgaralar ise elektrikli olurlar. Bu elektrikli ızgaraların da boyutları ve biçimleri kullanılacak amaca göre değişkenlik gösterir. Evlerde kullanılan elektrikli ızgaralar ebat olarak diğer elektrikli ızgaralara göre daha küçük olurlar.
Büyük gıda üretim işletmelerinin kullandığı ızgaralarda çeşitlilik göstermektedir. Bazı gıda üretim tesisleri gazlı ızgaraları kullanırken bazı gıda işletmeleri ise elektrikli ızgarayı kullanmayı tercih ederler. Bu nedenle ızgaranın seçimi kullanım amacına göre olmalıdır. Izgara çeşitleri basit ve taşınabilir yapıda üretilmişlerdir.
Izgaralarda pişirilen yiyecekler
Izgaralarda pişirilen yiyecekler diğer pişirme mekanizmalarında pişen yemeklerden daha sağlıklı olurlar. Izgaralarda çeşit çeşit yiyecek pişirilebilir. Meyve ve sebzeler ızgarada rahatlıkla pişirilebilir. Balkabağı, kestane, karnabahar, kabak, enginar, brüksel lahanası, brokoli, pırasa, pancar ve havuç ızgarada pişirilen yiyecekler arasındadır.
Sıcak aparatifler, sandeviçler, köfteler, balıklar, tavuklar, etlerde ızgara üzerinde pişen yiyecekler arasında yer alırlar. Izgara üzerinde pişen yiyeceklerin çeşitliliğinin fazla ve pişirim sürecinin kolay olması ızgaraya olan ilgiliyi arttırmıştır. Bu nedenle ızgaralar her evde bulunabilen bir mutfak ekipmanı haline gelmektedir. Büyük ölçekli ve büyük kitlelere hitap eden pek çok yemek üretim tesisi ise ızgaraların yiyecekleri daha sağlıklı bir şekilde pişirdiği için tercih ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir