Vakum Makinesi Tamiri

Vakum Makinesi Tamiri

Fritözler
Fritözler yiyecekleri kızartmak için kullanılan ve bu amaçla üretilen bir mutfak aletidir. İçerisine konulan yağın ısınmasını sağlayarak kızartılabilecek her türlü yiyeceği kızartabilir. Yaygın olarak ticari mutfaklarda kullanılan fritözler ev mutfaklarında da kullanılır. Restoranlar, kafeler, yemekhaneler, büfeler, fast food zincirleri, oteller mutfaklarında fritöz bulunması gereken aletlerdendir.
Fritözler ile hazırlanabilecek yiyecekler; patates cipsi, her türlü cips, kızarmış sebzeler, et, tavuk, börek, hamur işleri gibi çeşitli yiyecekler hazırlanabilir.
Fritöz modelleri
Farklı fritöz modelleri vardır. Elektrikli fritözler, yaygın olarak kullanılan fritöz modelidir. Hacimleri küçüktür ve büyük tavuk, hindi parçalarının kızartılmasına uygun değildir. Elektrikli fritözlerin büyük boyları da vardır. Ancak boyut arttıkça fritözün fiyatı da artmaktadır. Propan gazlı fritözler,daha lezzetli ve çıtır çıtır kızartmalar için kullanılan fritöz modelidir. Daha çok fast food zincirlerinin tercih ettiği modeldir. Propan fritöz daha çok basınç fritöz olarak bilinir. Kullanımı diğer fritözlerin kullanımına göre oldukça zordur.
Air fritözler, yağ kullanmadan yiyecekleri kızartan bu fritözler yağ kullanmadıkları için fritöz sayılmazlar. Air fritözler yiyeceğe her taraftan ısı vererek yiyeceğin dışının çıtır çıtır olmasını sağlarlar. Yiyecekler yağda kızartılmadığı için yağda kızartılan yiyecekler aynı tatta değillerdir. Air fritözler diğer fritöz türlerine göre pahalı bir fritöz modelidir. Kullanım maliyeti yağ kullanılmadığı için düşüktür.
Fritöz Özellikleri
Fritözlerin özellikleri çok fazladır. Kilitlenebilir kapaklı fritözler vardır. Bu fritözler kızartma işlemi sırasında fritözden sıçrayan yağların etrafa yayılmasını engeller niteliktedir. Fritözlerde kızartma sepetleri bulunur. Kızartma sepetleri bulunan fritözlerin kullanımı oldukça kolaydır. Kilidi olmayan kilitsiz fritözler de vardır. Kilidi olmayan ve kızartma sepetinin yönünü ayarlamak için kilidin açılması gereken bir fritöz çeşididir. Kilitli kapaklı olan fritözlere göre fiyatı daha uygundur.
Kızartma işlemi sırasında dönerek fritözün içindeki yiyecekleri eşit şekilde kızarmasını sağlayan döner sepetli fritözler vardır. Bu döner sepetli fritözler diğer fritözlere göre daha az yağ kullanımı gerektirir. Döner sepetli fritözlerin kilitlenebilir kapaklı ve kapaklı olmayan modelleri vardır. Fritözün kullanım amacına göre fritöz seçimi yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir