Vakum Makinesi Tamiri

Vakum Makinesi Tamiri

Tost Makinesi

Tost makinesi bir mutfak ekipmanıdır. Hemen hemen tüm evlerde bulunan tost makinesi elektrik ile kolay bir şekilde çalışabilmektedir. Tost makinesi ilk defa Almanya ve Hollanda da 1300’lü yıllarda üretilmiştir. Tost makinesi ekmeği ısıtmaya yönelik ortaya çıkmıştır. Fakat gelişen teknoloji ile tost makineleri de oldukça gelişmiştir. Tost makinesi üzerinde et, tavuk ve balıkta pişirilebilmektedir.
Isıtıcı plakaları teflon demir döküm veya alüminyumdan yapılır. Kullanım şekline bağlı olarak sanayi tipi tost makineleri ve daha kolay kullanımına sahip tost makineleri üretilmiştir. Tost makinelerinin watt gücü 700 ile 2200 watt arasında değişmektedir.Doğalgaz ile çalışan, tüple çalışan farklı enerji grupları ile çalışabilen tost makineleri de vardır. Ekmeğin içine peynir, sucuk, domates koyularak tost makinesinde pişirilen yiyeceğe tost denir.
Tost Makinesi Çalışma Şekli

Tost makinelerinin çalışma şekli açma kapama düğmesi ile gerçekleşir. Açma kapaması düğmesi çoğunlukla ön kısımda bulunur. Bu düğmelere basılarak ya da döndürülerek tost makinesi çalıştırılır. Tost makinesi açıldığı sırada sinyal lambası yanar. Tost makinesinin ısınması beklenir ve tost makinesi istenilen ısıya ulaştığı zaman sinyal lambası devre dışı bırakılır. Tost makinesinin içine kızartılacak ya da ısıtılacak yiyecek alt ve üst kapak arasına konarak kapak kapatılır. Böylelikle ısıtma işlemi gerçekleşmiş olur. Bu esnada üst kapağa bastırılabilir.
Tost Makinesi Alacaklara Tavsiyeler
Tost makinesi alacaklara tavsiyeler;
Kolay temizlenebilir plakları çıkan tost makinelerini tercih edilmelidir.
Yiyeceğin ısınması açısından watt değeri yüksek bir tost makinesi kullanılmalıdır.
Izgaraların derinliği tostun iyi pişmesi açısından önemlidir.
Tost makinesi modelini döküm olarak tercih edilmelidir. Plastik olan tost makineleri döküm olan tost makineleri kadar iyi pişirmeyebilir.
Tost makinesinin uzun yıllar kullanılabilmesi için gövdesinin çelik olması gerekmektedir.
Ergonomik tasarımlar tercih edilmelidir.
Tost makinesinin kullanım amacı belirlenmelidir.
Kullanım amacına göre yüksek watta sahip tost makineleri tercih edilmelidir. Waat ne kadar yüksek olursa elektrik harcaması da doğru orantılı olarak artmaktadır.
Tost makinesini ızgara olarak kullanmak isteyen kişiler tost makinesini alırken makinenin 180 derece açılıp açılmadığına dikkat etmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir