Vakum Makinesi Tamiri

Vakum Makinesi Tamiri

Shrink Film

Shrink film ısı ile temas ettiğinde büzüşerek sarıldığı ürünün etrafını saran filme denir. Shrink kelimesi Latince kökenli olup büzüşmek ve küçülmek anlamına gelir. Son dönemlerine en popüler kaplama biçimidir. Shrink filmin ucuz ve kullanımının kolay olması üreticiler için tercih noktası haline getirmiştir. Birçok sektörde kullanılan shrink film genellikle gıda sektöründe tercih edilir. Bunun sebebi ürünlerin şeffaf ve gözler görülür bir şekilde tüketiciye ulaşmasıdır. Bazı yerlerde shrink naylonu, şiring film, şirink film, şling film, şiling film ismiyle de bilinir.

Shrink Film Çeşitleri
Birçok ismi olan bu film türünün birçok çeşidi de bulunmaktadır. Bu çeşitlilik yapıldığı malzemeye, tüketim alanına, ücretine göre oluşmuştur. En çok kullanılan shrink film çeşitleri şu şekildedir;

  1. Polyolefin Shrink Film (POF): Kullanım alanı en geniş olan shrink film türüdür. Gıda ürünlerinde kullanıldığı için FDA onaylıdır. Sağlam yapısı sayesinde büyük ürünleri kaplamada ve birden fazla ürünün bir arada durmasını sağlar. Manuel ve otomatik shrink makinelerine kolayca adaptasyon sağlar. Hızlı çalışma temposuna uyumludur.
  2. Polietilen Shrink Film (POF): Genellikle ağır ve mat ürünlerin paketlenmesi de kullanılır. Sert ve mat bir yapıya sahiptir. Dış ortam koşulları ve neme karşı iyi bir direnç gösterir. Maliyeti oldukça düşüktür bu yüzden mutfak eşyaları, kaplar, plastik kutular, kablolarda yalıtkan tabakalar, oyuncaklar ve ambalaj paketleme gibi birçok yerde kullanılır.
  3. Poliolefin Shrink Film: En fazla kullanılan shrink film türüdür. Hemen her üründe kullanılabilir. Birçok çeşidi bulunur. En çok kullanılan çeşidi çapraz bağlı shrink film türüdür. Bu film keskin ve sert köşeli ürünlerin bir arada bulunmasını sağlar. Kalem, soda, kola, oyuncak gibi ürünleri örnek verebiliriz. Poliolefin Shrink film çeşitleri arasında shrink naylonu da bulunur. Shrink naylonu özellik sıcak iklimlerde kullanılır. Gözenekli yapısı sayesinde ürünün terlemesini engeller. Laboratuvar ortamında onaylanmış bir film türüdür.
    Shrink Filmin Fiyatı

Piyasada birçok çeşidi bulunan shrink filmlerin fiyat aralığı da çok geniştir. Ortalama 700 metre olan bir PVC shrink film rulosunun fiyatı 300 TL ile 500 TL arasında değişmektedir. Normal shrink film fiyatı ise 250 TL ile 400 TL aralığında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir