Vakum Makinesi Tamiri

Vakum Makinesi Tamiri

Kıyma Makinesi

Günümüzde et ve tavuk ürünleri birçok yemekte kullanılmaktadır. Bu ürünleri ise kıyma haline getirmek için birçok yöntem vardır. Tarih boyunca kullanılan zırh çekme yöntemi hem insanı yorma açısından hem de elde edilen ürün açısından zorluk çıkarmıştır. Yaklaşık 200 yıl önce ise bu sorunun çözümü bulunmuş ve ilk kıyma makinesi icat edilmiştir.
Kıyma makinesi ilk icat edildiği zamanlarda şu an ki işlevinden farklı olarak birçok malzemeyi çok ince parçalarına ayırmaktaydı. İlk zamanlarda kullanılan makinelerde de hala insan gücü kullanılmaktaydı. Makinede bulunan kolu çevirerek kıyma işlemi sağlanıyordu.
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte kıyma işleminde de insan gücü yerini düğmelere, elektriğe ve makinelere bıraktı. Kıyma makineleri genellikle paslanmaz maddelerden yapılmaktadır. Ebatları işlevlerine göre değişmektedir.
Kıyma makinelerinin çektiği malzeme miktarı da yine üründen ürüne değişiklik göstermektedir. Makine ağırlıkları makinelerin işlevlerine göre ve aldığı malzeme miktarına göre değişmektedir. Makinelerdeki bilezik, ayna, çelik ve helezonun çıkartılabilir olması makine temizliğini ve taşımasını çok kolay bir hale getirmektedir. Makinelerin kullandığı enerji miktarı da makinelerin işlevlerine göre farklılık gösterir. Makine kıyma çekim hızları da yine makineden makineye farklılık gösterebilir. İş yerlerinde kullanılan makineler ile evde kullanılan makineler arasında birçok farklılık vardır.
Kıyma Makineleri Fiyatları

Kıyma makinelerinin fiyatları işlevine göre değişmektedir. Evde kullanıma yeterli sayılabilecek kıyma makinelerinin fiyatları ortalama 50 TL ile 2000 TL arasında değişmektedir. Endüstriyel alanda yani ticarette kullanılan kıyma makinelerinin fiyatları ise 10.000 TL ile 35.000 TL arasında farklılık göstermektedir.
Kıyma makinelerinin ikinci el fiyatları ise evde kullanılabilir olanlar için ortalama 50 TL ile 1500 TL arasında farklılık gösterirken endüstriyel alanlarda kullanılan makinelerin fiyatı ise ortalama 5000 TL ile 25.000 TL arasında farklılık göstermektedir.
Kıyma Makinelerinin Kullanım Alanları

Kıyma makinelerinin kullanım alanları genellikle et ve tavuk ürünlerinde kullanılırken bunlar dışındaki bazı ürünler için de kullanılmaktadır. Kıyma makinesi ile salça üretimi yapılabilir, galeta unu çekilebilir, bayat ekmek çekilebilir, pul biber çekilebilir, fındık, fıstık, ceviz gibi ürünler öğütülebilir özellikle son dönemde ortaya çıkan farklı aparatlar sayesinde sucuk ve sosisler doldurulabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir